Revenant – Zmŕtvychvstanie: Drsný príbeh o prežití a pomste aj pre tých najnáročnejších

Snaha prežiť v drsnej prírode a túžba po pomste sú ústredné motívy knihy Revenant – Zmŕtvychvstanie. Americký spisovateľ Michael Punke pripravil výnimočný zážitok v podobe drsného, ale úžasného príbehu.

Dej sa začína v roku 1823, kedy sa Hugh Glass spolu s lovcami kožušín vydáva do neprebádaných Skalnatých hôr. Výpravu sťažujú nielen drsné podmienky, ale aj útoky miestnych Indiánov. Hugha napadne grizly a hoci zviera nakoniec zabije, utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste. Kapitán Henry poverí dvoch lovcov Johna Fitzgeralda a Jima Bridgera, aby sa o zraneného postarali kým neumrie, potom ho pochovali a dohnali skupinu. Fitzgerald sa však zachová tak, ako mu káže jeho zradná sebecká povaha.

Kniha je napísaná podľa skutočnej udalosti, hoci niektoré vedľajšie postavy a miesta sú vymyslené. To jej však nič neuberá na čare. Ide o pútavý, silný a fascinujúci príbeh o nezlomnosti ľudského ducha a túžbe prežiť napriek krutým podmienkam, hladu, zime, zraneniam či hrozbe stretu s divokými kmeňmi a dravcami. Doslova vás ,,vcucne“ do divočiny, až máte pocit, že sa v nej naozaj nachádzate.

Hugh Glass je odvážny a húževnatý človek, ktorý ide za svojim cieľom napriek bolesti a malej šanci na prežitie. Jeho príbeh je dôkazom toho, čoho všetkého je človek schopný, ak sa vnútorne na niečo odhodlá a odmieta sa vzdať. Aj ostatné postavy sú vynikajúco spracované a ponúkajú pestrú paletu ľudských pováh a motívov konania. Pozitívom sú aj vsunuté pasáže, ktoré rozprávajú príbehy z minulosti hlavnej i vedľajších postáv a tak ich má čitateľ možnosť lepšie spoznať a pochopiť ich správanie.

,,Zahnal sa fakľou na jednouchého vlka. Plamene oblizli tvár zvieraťa, ktoré s kňučaním odskočilo dozadu. Biely vlk skočil na Glassa a zahryzol sa mu do pleca. Glass odtiahol hlavu, aby si vlka udržal čo najďalej od krku. Od vlčej papule ho delilo iba zopár palcov a cítil jeho krvavý dych. Znova sa zahnal fakľou, aby vlkovi popálil brucho a slabiny. Konečne ho vlk pustil a o krok ustúpil.“

Kniha má aj dokumentárnu hodnotu, pretože verne zobrazuje éru obchodu s kožušinami. Detailne opisuje drsnú prírodu a spôsob života niekdajších lovcov kožušín, Indiánov a aj divokých zvierat. Na konci knihy sa nachádza aj historická poznámka, ktorá rozpráva o ďalšom osude skutočných postáv.

Revenant je výnimočný a nezabudnuteľný príbeh, ktorý zaujme aj náročnejších čitateľov. Pútavý, prekvapivý, zručne napísaný a prečítaný na jeden dych. Nemal by chýbať žiadnemu milovníkovi dobrodružstiev. Kniha inšpirovala aj Oskarom ocenený film Revenant v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom.

Autor: Michael Punke

Pôvodný názov: The Revenant

Preklad: Slavomír Hrivnák

Vydavateľstvo: Motýľ

Rok vydania: 2016

Počet strán: 264

Ak vás recenzia zaujala, knihu Revenant – Zmŕtvychvstanie si môžete kúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.