Stephen King: 10 zaujímavostí o živote a tvorbe

Stephen King je autor, ktorého netreba zvlášť predstavovať. Jeho cesta za úspechom a bohatstvom však nebola jednoduchá.

1. Keď mal dva roky, otec opustil jeho matku Ruth a staršieho brata Davida, pričom im zanechal množstvo dlhov. Často sa sťahovali a o malých súrodencov sa istý čas starala ich teta Ethelyn so strýkom Orenom, pretože ich matka to vtedy nedokázala.

2. Písať začal už v detstve, kedy kvôli zdravotným problémom strávil takmer rok v posteli. Čítal veľa komiksov a desivých poviedok o zvieratách od Jacka Londona. Prvotnej tvorbe predchádzalo napodobňovanie. Najprv prepisoval komiksy slovo za slovom a občas doplnil niečo vlastné.

3. Jeho prvá poviedka bola príbehom o štyroch zvieratkách, ktoré mali magické schopnosti, cestovali po svete vo vlastnom aute a pomáhali deťom. Ich vodcom bol veľký biely zajac menom Trik. King dal svoj výtvor prečítať mame, ktorej sa príbeh veľmi páčil. O Trikovi a jeho kamarátoch napísal ďalšie štyri rozprávky a za každú z nich dostal od mamy štvrťdolár.

4. Keď dostal z časopisu zamietavú odpoveď na publikovanie poviedky, pribil do steny klinec a odpoveď na ňu nabodol. Keď mal 14 rokov, na klinci bolo toľko zamietavých odpovedí, že sa už neudržali na stene. Klinec vymenil za skobu a písal ďalej.

5. Jeho brat Dave začal ešte počas školy vydávať vlastné noviny Dave’s Rag a  Stephen do nich prispieval príbehmi na pokračovanie. Noviny boli kombináciou rodinného buletinu a malomestského dvojtýždenníka. Predávali ich rodine a susedom v náklade okolo 50 kusov.

6. Predtým, než sa začal živiť písaním kníh, vystriedal niekoľko zamestnaní. Na strednej pracoval ako športový redaktor a brigádoval ako balič látok v textilnej továrni. Neskôr sa zamestnal aj v univerzitnej knižnici, pral v práčovni a vyučoval angličtinu. Jeho manželka pracovala ako servírka a keďže ani jeho príjem nebol vysoký, bývali v podnájmoch a istý čas aj v prívese. Niekedy boli na tom tak zle, že nevedeli, odkiaľ vezmú peniaze na lieky pre ich dve malé deti.

7. Nápad na prvú úspešnú knihu Carrie dostal pri spomienke na drhnutie hrdzavých škvŕn zo stien v dievčenských sprchách, keď si privyrábal ako školník. Predstavil si scénu, kde sa dievčatá sprchujú, ale nemajú medzi sebou žiadne závesy, ktoré by poskytovali súkromie. Jedno z nich dostane menštruáciu, nevie o čo ide, spanikári a ostatné sa jej začnú posmievať a hádzať do nej tampóny. Prvý trojstranový koncept vyhodil, pretože sa mu nezdal dosť dobrý. Pri vynášaní smetí si ho všimla jeho manželka, prečítala si ho a presvedčila ho, aby pokračoval ďalej.

8. Je členom rokenrolovej kapely zloženej väčšinou zo spisovateľov. Kapela The Rock Bottom Remaiders mala byť pôvodne len jednorazovým projektom na pobavenie ľudí na americkom knižnom veľtrhu, ale spisovateľom sa hranie zapáčilo a príležitostne organizujú aj koncerty. Stephen hráva na gitare.

9.  V roku 1999 ho zrazila dodávka a utrpel vážne zranenia – zlomený bedrový kĺb, prepichnutá pravá strana pľúc a viacnásobná zlomenina pravej nohy, kvôli ktorej lekári zvažovali aj amputáciu. Podľa jeho spomienok, prvé, čo sa opýtal záchranára bolo, či si môže zapáliť.

10. Bol závislý od drog a alkoholu. Prvýkrát sa opil na školskom výlete v maturitnom ročníku a odvtedy pil čoraz častejšie. To, že má skutočný problém, si uvedomil až vtedy, keď bol prijatý zákon o zálohovaných fľašiach a plechovkách. Všimol si, že od pondelka do štvrtka dokáže zaplniť celý kontajner len plechovkami od piva. Bol na tom tak zle, že zvykol piť aj ústnu vodu.

,,Tabby (manželka) začala tým, že mi vysypala v pracovni na koberec vrece plné odpadkov, ktoré som v tej miestnosti vyprodukoval: plechovky od piva, cigaretové ohorky, kokaín v liekovkách, kokaín v igelitových vrecúškach, kokaínové lyžičky oblepené sopľami a krvou, válium, xanax, fľaštičky od sirupu proti kašľu Robitussin a lieky proti prechladnutiu NyQuil, dokonca fľašky od ústnej vody! Asi tak pred rokom, keď si Tabby všimla, ako rýchlo sa v kúpeľni míňa Listerine, opýtala sa ma, či to hnusobstvo pijem. Odvetil som, pokrytecky a povýšenecky, že v nijakom prípade. A v podstate som neklamal. Dával som prednosť ústnej vode Scope. Bola chutnejšia, s mentolovým nádychom.“

Informácie pochádzajú z autorovej knihy O písaní: Všetko, čo viem o svojom remesle.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.