Tipy na čítanie pre ženy: Čo odporúča Emma Watson?

Emma Watson patrí k najtalentovanejším a najúspešnejším herečkám svojej generácie. Popritom je známa aj pre svoju veľkú lásku k literatúre. Pred časom si dala pauzu od herectva len preto, aby mala viac času na čítanie. Ponúkame vám tipy na niektoré z kníh, ktoré Emma číta a ktoré v slovenskej verzii odporúčame na čítanie aj vám.

Emma Watson a jej obľúbená voľnočasová aktivita

Britská herečka Emma Watson si získala slávu predovšetkým ako Hermiona Grangerová zo série Harry Potter alebo najnovšie ako Belle z Krásky a zvieraťa. Popri herectve sa stíha venovať aj ďalším činnostiam, ako napríklad modelingu alebo práci spojenej s pozíciou veľvyslankyne dobrej vôle OSN. V rámci nej podporuje otázku rodovej rovnosti. Súčasne je Emma podobne ako jej filmové postavy nadšenou knihomoľkou. Prostredníctvom sociálnych sietí a rozhovorov podporuje čítanie aj u svojich fanúšikov a dáva im užitočné tipy pre knihy, ktoré rozhodne stoja za prečítanie.

Cheryl Strayed: Divočina a Krásne maličkosti

Medzi obľúbené autorky Emmy Watson patrí americká spisovateľka Cheryl Strayed, ktorej dva tituly boli preložené aj do slovenčiny. Autobiografická kniha Divočina: skutočný príbeh o hľadaní samej seba rozpráva o Cheryl, ktorá sa po smrti svojej matky ocitá vo víre drog a sexu. Napokon sa rozhodne podniknúť náročnú 1770 km dlhú vysokohorskú túru, ktorá ju privedie až na hranicu šialenstva a zásadne zmení jej život. Dielo dostalo aj filmovú podobu, v ktorej hlavnú úlohu stvárnila Reese Witherspoon.

Príbeh Krásne maličkosti: Skvelé rady do života od milej Sugar čerpá inšpiráciu z osobného života autorky, ktorá si musela prejsť mnohými nepriazňami osudu až napokon našla šťastie. Na základe svojich skúseností dáva v tejto knihe svojim čitateľom užitočné rady a pomáha im riešiť náročné situácie, s ktorými sa v živote môžu stretnúť.

Erika Johansenová: Kráľovná Tearlingu

Emma Watson vyhľadáva fantasy nielen na filmovom plátne, ale aj na stránkach kníh. Medzi jej obľúbencami sa práve nachádza novela Kráľovná Tearlingu. Hlavnou postavou je princezná Kelsea. Snaží sa získať trón, ktorý jej náleží a popritom na svojej ceste zažíva mnohé dobrodružstvá a bojuje s temnou mágiou. Vydané bolo aj pokračovanie Invázia do Tearlingu a čoskoro by v slovenskom jazyku mal byť publikovaný tiež záverečný diel trilógie z pera Eriky Johansenovej. Šepká sa, že kniha by mala dostať aj filmovú podobu, v ktorej by princeznú Kelsea mohla stvárniť práve Emma Watson.

Clarissa Pinkola Estés: Ženy, ktoré behali s vlkmi

Dôkladný ponor do ženskej psychiky predstavuje práca Ženy, ktoré behali s vlkmi: Mýty a príbehy o archetype divokej ženy. Zaoberá sa odkrývaním podstaty ,,divokej ženy“, ktorá sa riadi svojimi inštinktami a ktorá je ukrytá v podstate v každej z nás. Ako hovorí Emma, kniha nám umožňuje spojiť sa s našou vnútornou ,,divokou ženou“, pričom k tomu využíva tak dávne idey našich predkov, ako aj úplne nové myšlienky.

Kazuo Ishiguro: Súmrak dňa

Obľubu našla Emma aj v práci britského tvorcu japonského pôvodu Kazua Ishiguro. Knihu Súmrak dňa oceňuje pre tému neschopnosti vyjadrenia pocitov, typickú pre britskú spoločnosť. Dielo sleduje osudy komorníka pána Stevensa, ktorý na úkor lojality svojej služby obetuje náklonnosť  ku gazdinej, slečne Kentonovej. Až po rokoch má šancu vyjadriť, čo k nej skutočne cíti. Filmová adaptácia z roku 1993 si získala viaceré nominácie na Oscara. Hlavné úlohy stvárnili Sir Anthony Hopkins a Emma Thompson.

Khaled Hosseini: Tisíc žiarivých sĺnk

V neposlednom rade patrí ku knihám, ktoré číta Emma Watson, tvorba americko-afganského spisovateľa Khaleda Hosseiniho. Jeho diela si získali popularitu aj na Slovensku. Emma odporúča predovšetkým knihu Tisíc žiarivých sĺnk. Prostredníctvom príbehov dvoch odlišných žien sa ponoríte do posledných dekád dejín ťažko skúšaného Afganistanu.

ZDROJE

www.harpersbazaar.com

www.elle.com

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.