10 tipov ako sa naučiť lepšie písať

Rozmýšľate, že sa pustíte do písania vlastnej knihy? Alebo ju už píšete a chceli by ste sa zlepšiť? Inšpirujte sa desiatimi tipmi, ako sa zdokonaliť v písaní.

1. Staňte sa lepším čitateľom

Kto sa chce sa stať lepším spisovateľom, musí sa zároveň stať lepším čitateľom. Čítajte dôkladne, všímajte si autorov štýl, spôsob, akým vytvára vetné konštrukcie. Pravidelným čítaním zároveň nasávate nové slová a rozširujete si slovnú zásobu. Robte si poznámky a vypisujte si zaujímavé myšlienky. Čítajte kvalitné aj nekvalitné texty – tými dobrými sa inšpirujte a zo zlých si zoberte ponaučenie, ako sa to robiť nemá.

2. Rutina robí zázraky

Snažte sa písať každý deň. Vyhraďte si určitý čas, kedy vás nikto nebude rušiť a píšte. Snažte sa tento zvyk dodržiavať. Písanie príbehu je podobné s učením jazykov. Je efektívnejšie učiť sa jazyk každý deň 15 minút ako jeden deň v týždni 3 hodiny.

3. Stanovte si konkrétny cieľ

Je jedno, či to bude jedna kapitola za deň alebo za týždeň. Podstatné je, aby ste mali pred sebou cieľ, ktorý sa budete snažiť naplniť.

4. Čítajte recenzie

Čítajte recenzie na diela iných autorov, nielen tie na blogoch, ale aj v knižných e-shopoch. Zistite, čo sa ľuďom v danom žánri páči a čo nie.

5. Žite aktívne

Na nové myšlienky a nápady neprídete zavretý doma medzi štyrmi stenami. Zbierajte nové zážitky, cestujte, spoznávajte nových ľudí. Menej hovorte a viac počúvajte. Všímajte si, ako sa ľudia vyjadrujú a správajú v určitých situáciách. Pri písaní vám to pomôže stvoriť uveriteľné postavy.

6. Keď neviete ako začať …

Ak máte problém so začiatkom, začnite písať o tom, aké ťažké je začať a prečo vám to nejde. Ani nebudete vedieť ako a plynule prejdete do príbehu.

7. Nechajte príbeh odpočívať

Odložte príbeh na pár týždňov a potom sa k nemu vráťte. Všimnete si chyby, ktoré ste pred tým nevideli. Text prevzdušnite a zdynamizujte, nebojte sa vyhadzovať zdĺhavé opisy, nudné rozhovory a zbytočné situácie, ktoré príbeh nikam neposúvajú. Na druhej strane to s prepisovaním nepreháňajte, príbeh nikdy nebude dokonalý.

8. Rozvíjajte spisovateľské zručnosti aj inde

Založte si vlastný blog alebo dobrovoľne prispievajte článkami na internetové portály. Tí ambiciózni sa dokonca môžu stať copywritermi (skúste pridať inzerát napr. na www.jaspravim.sk). Je dobré, ak občas budete pracovať na niečom inom ako na vlastnej  knihe. Vaše zručnosti sa zlepšia, vyskúšate si iné štýly písania, rozšíria sa vám vedomosti aj slovná zásoba.

9. Písať jednoducho je umenie a drina

To, že v jednoduchosti je krása platí aj vo svete kníh. Nie každé podstatné meno musí mať pred sebou tri prídavné mená a ani so súvetiami cez štyri riadky toho veľa nezískate. To, že píšete jednoducho neznamená, že text je nezaujímavý. V zbytočne ,,prečačkanom“ texte sa čitateľ ľahko stratí.

10. Verte si a pracujte na sebe

Nikto sa ako vynikajúci spisovateľ nenarodil. Aj tí najlepší spisovatelia mali kedysi plné zásuvky nedokončených poviedok, ktoré nestáli za veľa. Je pravda, že niektorí ľudia majú talent a zdokonaľujú sa rýchlejšie, ale nevzdávajte sa, ak vám to ide pomalšie. Tvrdá práca ľahko prebije talent, ktorý zaspal na vavrínoch.

Poznáte ďalšie overené rady? Podeľte sa o ne s nami. 🙂

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.