Píšem poviedku: 13. Ako napísať záver?

Tento článok je súčasťou série Píšem poviedku. Kompletný zoznam článkov nájdete tu.

Záver je pomyselnou čerešničkou na poviedkovej torte. Jeho úlohou je celý príbeh uzavrieť. Poviedkam totiž otvorené konce nesvedčia, príbehy na pokračovanie si odložte pre iné žánre.

Morálne posolstvo

Jednou z možností ukončenia je zavŕšiť príbeh morálnym posolstvom. V tomto prípade je najdôležitejšie, aby posolstvo nebolo silené. Neservírujte ho čitateľovi na zlatom podnose. Vašou úlohou ho nie je vodiť za ručičku, ale len jemne postrkovať, aby posolstvo odhalil sám. Vyhnite sa podrobnému a priamočiaremu vysvetľovaniu typu ,,…a tak Jožo zistil, že kto druhému jamu kope, sám do nej spadne.“

Prekvapivý záver

Nebudeme si klamať, vymyslieť prekvapivý záver, ktorý nikto neočakáva, je ťažký oriešok. Jednou z možností, ako to urobiť, je v strede príbehu niečo naznačiť, nechať záležitosť otvorenú a potom odviesť pozornosť čitateľa iným smerom, aby na celú vec zabudol. Na konci sa potom môžete zahrať na kúzelníka a z ničoho nič vytiahnuť zabudnutú kartu z rukáva. Napríklad ako Arya Stark z Hry o tróny, ktorá v polovici epizódy zmizne nevedno kam, očividne však s nejakým úmyslom a potom sa nakoniec z ničoho nič zjaví, aby zabila Nočného kráľa.

V nasledujúcom článku prezradím, ako vymyslieť dobrý názov.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.