Ako žiť dlhšie a lepšie vďaka vede? Odpovede prezradí Graham Lawton

Graham Lawton je vedecký publicista, ktorý sa odhodlal spracovať najnovšie vedecké poznatky o zdravom životnom štýle do knižnej podoby. Kniha, ktorá vám možno zachráni život prináša ucelený pohľad na zdravie, výživu a životný štýl v čase, keď sa na nás z každej strany valia bombastické informácie o superpotravinách, detoxe, paleodiéte a ďalších ,,zázračných“ doplnkoch stravy.

Cítite sa zavalení množstvom často protichodných tipov o tom, čo jesť, ako schudnúť a cvičiť, koľko hodín ideálne spať? V tom prípade vám táto kniha ukáže ten správny smer, pretože je písaná bez špekulácií a príkras. S jej pomocou sa ľahko zorientujete v najnovších trendoch a v záplave informácií typu ,,americkí vedci zistili…“. Na jej konci nájdete bohaté množstvo zdrojov, na ktoré sa autor odvoláva. Hoci len málokedy na otázky odpovedá jednoznačne áno alebo nie, jednoducho vysvetlí, ako ľudský organizmus funguje a ako mu pomôcť, aby ste sa cítili lepšie.  

Autor píše vecne, ale občas sa snaží fakty odľahčiť nie vždy vydareným humorom. Kniha neobsahuje podrobné návody ani rýchle tipy. Skôr prináša ucelený pohľad na jednotlivé aspekty života, hoci niektoré kapitoly by pokojne zniesli aj širší záber. Na relatívne malom priestore Lawton rozoberá pravdu o jedle, diétach a chudnutí, vitamínoch, pití, drogách, fyzickej aktivite, dobrom zdraví, spánku a starnutí.

Strave a chudnutiu je venovaná prvá tretina knihy. Očakávala som, že pôjde o najnudnejšiu časť nakoľko ma strava veľmi nezaujíma. Opak bol pravdou. Každá kapitola priniesla niečo prekvapivé a zaujímavé, napríklad to, že vitamínové doplnky môžem hodiť rovno do koša.

Graham Lawton sa na nič nehrá a sám priznáva, že nie je vo všetkom ukážkový. Kniha, ktorá vám možno zachráni život zaujme okrem športovcov a nadšencov zdravého životného štýlu aj laikov, pretože je napísaná veľmi zrozumiteľne. Navyše potvrdzuje, že nie je nutné byť fanatikom do stravy a cvičenia, aby ste sa cítili fyzicky a psychicky lepšie. Nemusíte sa ani buzerovať za každý prehrešok vo vašom jedálničku. Zdravšie žiť môže každý z nás a je to dokonca omnoho ľahšie, ako si myslíte. Ak je to aj vaším cieľom, táto kniha je prvá, ktorú by ste si mali prečítať.  

Musím sa vám k niečomu priznať: som lenivý lajdák s nadváhou. Zbožňujem pivo a fast food a z krčmy sa občas vytratím na cigaretku. Neviem si spomenúť, kedy som mal za týždeň menej ako štrnásť jednotiek alkoholu. Mám permanentku do fitka, ale chodím tam zriedka. Po robote sa rozkysnem a maškrtím. Do obchodu, kam by som mohol zájsť aj peši, idem občas autom. Obvykle po pivo. Beriem lieky na tlak a podľa BMI patrím do kategórie nadváha. Riadny guru zdravého životného štýlu len čo je pravda!

To však nie je celá pravda. Za posledný rok mám odbicyklovaných okolo 2000 kilometrov a mám odbehané tak na pätnásť maratónov. Každý deň zjem päť porcií ovocia a zeleniny, hydratujem sa, dávam si pozor na soľ a nejem mäso. Pravidelne sa postím, chodím plávať, cvičím pilates a osem poschodí do redakcie vyjdem po schodoch a nie výťahom. Napriek zlozvykom, zdá sa, dobré návyky víťazia. Mám päťdesiat rokov, no keď mi naposledy merali ,,biologický vek“, vyšiel mi na štyridsaťpäť. Som živým dôkazom, že na to, aby ste boli v slušnej kondícii, nemusíte fanaticky prepadnúť zdravému životnému štýlu a fitnesu.

Autor: Graham Lawton

Originálny názov: This Book Could Save Your Life

Vydavateľstvo: N Press

Rok vydania: 2021

Počet strán: 352

Ak vás článok zaujal, Knihu, ktorá vám možno zachráni život si môžete kúpiť v Martinuse.  

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.