Jedz, modli sa a miluj: Nie, ďakujem

K čítaniu knihy Jedz, modli sa a miluj ma inšpiroval rovnomenný film v hlavnej úlohe s Juliou Roberts, ktorý sa mi celkom pozdával. Keďže verím, že knihy sú omnoho lepšie ako filmy, rozhodla som sa siahnuť aj po knižnej predlohe. Aké veľké bolo moje sklamanie!

Kniha rozpráva o tridsiatničke Elizabeth Gilbertovej, ktorá má všetko, čo úspešná žena môže chcieť, ale napriek tomu nie je šťastná. Po rozvode sa rozhodne spoznať samu seba a vyberie sa do Talianska, kde hľadá pôžitok, do Indie, kde hľadá zbožnosť a na Bali, kde sa snaží tieto dva aspekty života spojiť do rovnováhy. Kniha je napísaná podľa skutočného príbehu.

Ešte predtým, ako začnem vymenovávať dôvody, prečo sa mi kniha nepáčila, predstavím sa ako čitateľ. Mám rada akciu, pútavý dej a živé dialógy, ktoré vás ľahučko unášajú vpred, že ani neviete ako a ostanú vám len oči pre plač, lebo tá úžasná kniha už skončila. Nemám rada zdĺhavé opisy a filozofické úvahy na desať strán. Nieže by som sa nerada nad knihou zamýšľala, ale uprednostňujem autorov, ktorý vám predstavia zaujímavé myšlienky a stačí im na to jedna – dve vety. Nepotrebujú polovicu deja uvažovať nad tým, čo je zmyslom života, čo je spravodlivosť, láska a podobne. Tieto veci by jednoducho mali vyplynúť z deja a z konania postáv.

A teraz k tým dôvodom, prečo sa mi kniha nepáčila:

  • Skláňam imaginárny klobúk nad tým, ako niekto môže rozpísať jednu myšlienku na šesť strán. Proste len čítam, čítam a čítam a stále o tom istom. Zbytočné a často aj plytké kecy, ktoré tam rozhodne nemuseli byť.
  • Hrdinka mi niekedy naozaj liezla na nervy. Stále dookola omieľala tie isté problémy, ktoré mi zväčša prišli ako úplné banality. Mala som pocit, že je to len rozmaznaná Američanka, ktorá vždy dostala to, čo chcela a keď ju život a manželstvo začali nudiť, úplne sa zosypala.
  • Kniha ma slabý a ťažkopádny dej. Rýchlosť napredovania sa rovná plávaniu v lepidle. Je to spôsobené zbytočným rozťahovaním a opakovaním tých istých myšlienok.

Keďže v žiadnej kritike by nemali chýbať pozitíva, pripájam pár aj ja:

  • Páčili sa mi zaujímavé informácie z histórie, kultúry, náboženstiev, jazykov a gastronómie, ktoré autorka zakomponovala do deja.
  • V prvej časti knihy s názvom Jedz, kde autorka opisuje čas strávený v Taliansku, sa mi páčilo opísanie života a povahy Talianov.
  • Autorka sa snažila vniesť do svojho diela aj humor a občas jej to aj vyšlo.
  • Kniha má zaujímavý námet. Som presvedčená, že keby sa skrátila tak o polovicu, mohlo by to byť celkom príjemné oddychové čítanie.

Na knihu Jedz, modli sa a miluj som počula aj veľmi pochvalné názory. Zrejme som len nesprávny cieľový čitateľ. Ak máte radi filozofovanie, mystické a ezoterické témy o hľadaní a poznaní zmyslu života, možno sa vám kniha bude páčiť. U mňa rozhodne nezabodovala.

Autor: Elizabeth Gilbert

Názov: Jedz, modli sa a miluj

Oficiálny názov: Eat, Pray, Love

Vydavateľstvo: Tatran

Rok vydania: 2010

Počet strán: 296

Ak vás recenzia zaujala, knihu Jedz, modli sa a miluj si môžete kúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.