Cesta pokojného bojovníka je fajn kniha pre duchovný rast

Kniha Cesta pokojného bojovníka má všade, kam sa pozriete, vynikajúce hodnotenia. Keď si prečítate iné recenzie, nájdete názory, že ide o knihu, ktorá dokáže zmeniť život a mnohí ju považujú za najdôležitejšiu knihu vo svojom živote. Po takýchto tvrdeniach som mala prirodzene veľmi vysoké očakávania.

Autorom knihy je Američan Dan Millman, ktorý má za sebou úspešnú športovú kariéru a na konte viac ako 17 kníh z oblasti duševného rozvoja. Cesta pokojného bojovníka je jeho prvou knihou, ktorá zaznamenala medzinárodný úspech a bola preložená do viac ako 29 svetových jazykov. Ide o autobiografiu s prímesou fikcie, ktorej dej je písaný formou príbehu a odohráva sa v dobe, keď autor študoval na vysokej škole. V jednu noc sa na benzínovej pumpe stretol so zvláštnym človekom, ktorému dal meno Sokrates a ktorý sa stal jeho mentorom.

Sokrates sprevádza Dana na ceste fyzického, psychického a duchovného rastu. Učí ho, že tieto tri časti bytia sú úzko prepojené a ukazuje mu, ako vidieť svet z inej perspektívy. Dej knihy sa zameriava najmä na pocity hlavného hrdinu a jeho rozhovory so Sokratom, ktoré v sebe skrývajú filozofické myšlienky a krátke príbehy, ktoré sa mi zo všetkého páčili najviac.

Jeden starý muž hospodařil se svým synem na malém statku; měli jediného koně. Jednoho dne jim kůň utekl.

,,To je strašné,“ litovali ho sousedi. ,,Taková smůla!“

,,Kdož ví, jestli je to smůla, nebo štěstí,“ odpověděl sedlák.

Za týden se kůň vrátil z hor a přivedl s sebou do stáje pět divokých klisen.

,,To je ale štěstí!“ říkali sousedi.

,,Štěstí? Smůla? Kdož ví?“ odpověděl starý muž.

Druhý den se jeho syn pokoušel zkrotit jednu z klisen a zlomil si nohu.

,,To je hrozné, taková smůla!“

,,Smůla? Štěstí?“

Do kraje přišli verbíři a odváděli mladé muže do války. Sedlákův syn se jim nehodil, a proto ho nechali doma.

,,Štěstí? Smůla?“

Dej pôsobí miestami trochu nudne, hlavne ak už máte niečo načítané z iných kníh podobného žánru. V knihe nájdete odpovede, ako upokojiť stále zaneprázdnenú myseľ, naučiť sa žiť v prítomnom okamihu a vychutnávať si každú chvíľu. Taktiež vysvetľuje, ako sa zbaviť úzkosti z minulosti a strachu z budúcnosti.

Cesta pokojného bojovníka mi nezmenila život, ani ju neplánujem viackrát čítať. Na druhej strane je to fajn kniha, ak sa chcete niekam posunúť a duchovne rásť. Je písaná štýlom, akým píše aj Paulo Coelho, takže ak sa vám jeho knihy páčia, určite vás osloví aj táto. U mňa WAU efekt nevyvolala, preferujem skôr motivačné knihy s návodmi a faktami vychádzajúcimi z výskumov. To však neznamená, že ide o zlú knihu, len ja nie som ten správny čitateľ. 😉

Názov: Cesta pokojného bojovníka

Autor: Dan Millman

Vydavateľstvo: Sagittarius

Rok vydania: 2004

Počet strán: 219

Ak vás recenzia zaujala, knihu Cesta pokojného bojovníka si môžete kúpiť v Martinuse.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.