V detektívke Dívka v ledu vraha tak ľahko neodhalíte

Novinka Dívka v ledu je prvou detektívkou od spisovateľa Roberta Bryndzu, ktorý sa doteraz zameriaval najmä na humorne a romanticky ladené príbehy. Detektívny pokus mu však vyšiel na výbornú.

Hlavnou postavou príbehu je vyšetrovateľka Erika Fosterová, ktorá je povolaná k prípadu vraždy mladej ženy. Jej telo sa našlo pod vrstvou v ľadu v jednom z londýnskych parkov a ako sa ukáže, ide o krásku z mocnej a bohatej rodiny. Pri pátraní Erika narazí na podobné vraždy ďalších troch mladých dievčat z východnej Európy, ktoré niekto uškrtil a hodil do vodných plôch po celom Londýne. Prípad sa navyše komplikuje zásahmi otca zavraždenej ženy, ktorý si myslí, že môže ovplyvňovať aj vyšetrovanie.

Prvých sto strán je trochu pomalších, ale potom sa príbeh rozbehne rýchlym tempom. Čitateľ postupne zbiera kúsky informácií a snaží sa odhaliť vraha, ktorý je najväčším prekvapením. Celý čas som ho tipovala zle, čo sa mi väčšinou nestáva.  Autor podrobne popisuje počasie a ďalšie detaily, ale napriek tomu je dej stále svižný a neobsahuje hluché miesta. V príbehu postupne narastá napätie, ktoré udrží pozornosť čitateľa až po dobre zvládnutý prekvapivý koniec. Čo by som autorovi vytkla, je množstvo slovenských postáv, ktoré v anglickom prostredí pôsobia trochu rušivo.

Hlavná postava Erika Fosterová je veľmi sympatická. Príbeh sa z malej časti venuje aj jej osobnému tragickému príbehu. Jej posledný prípad skončil katastrofou, pri ktorej zomrelo päť policajtov vrátane jej manžela. Napriek tomu, že sa Erika stále zotavuje z traumy, verí v spravodlivosť a ide za svojim cieľom aj napriek všetkým problémom. Nie je žiadnou superhrdinkou, ale veľmi ľudskou osobnosťou bez predsudkov, prirodzeným lídrom, ktorý dokáže motivovať ostatných. K srdcu prirastú aj jej podriadení Mossová a Peterson.

Román veľmi dobre zobrazuje súčasnú Britániu a vzťahy medzi miestnymi obyvateľmi a imigrantami z východnej Európy. Taktiež zachytáva aj kontrast medzi jednotlivými vrstvami spoločnosti a boj osamelého človeka proti záujmom vplyvných a bohatých lobbistov.

Román treba pochváliť aj po grafickej stránke, na ktorej sa nešetrilo. Kniha má nielen krásnu obálku, ale aj kvalitné spracovanie textu. Je v nej použité širšie riadkovanie, takže sa text ľahšie číta a nemáte pocit, že sa vydavateľ snažil na jednu stranu napchať čo najviac textu. Jednoducho, knihu je radosť chytiť do ruky.

Autor: Robert Bryndza

Vydavateľstvo: Grada

Rok vydania: 2016

Počet strán: 440

Ak vás recenzia zaujala, knihu Dívka v ledu si môžete zakúpiť tu. 

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.