Najlepšie príbehy na pozadí Vianoc

Existujú knihy, kde sú Vianoce dôležitou súčasťou samotného príbehu a taktiež nájdete aj knihy, v ktorých majú vedľajšiu úlohu. V nich pôsobia ako kulisa, na pozadí ktorej sa hlavný dej odohráva. Zabudnite teda na Santa Clausa či Deda Mráza, na rad prichádzajú mysteriózne detektívky, duchovné cesty ale aj komediálne paródie, ktoré vás spoločne predsvedčia, že vianočná literatúra nemusí mať nutne len jednu tvár.

Agatha Christie: Poirotove Vianoce (1938)

Kráľovná detektívneho žánru venovala svojmu belgickému detektívovi Herculovi Poirotovi desiatky kníh a poviedok. K nim sa zaraďuje aj novela Poirotove Vianoce, kde ústrednú zápletku tvorí vražda, ku ktorej došlo v dome milionára Simeona Leeho. Pri príležitosti Vianoc sem bola pozvaná celá rodina a zo zabitia je tak podozrivý každý z prítomných. Atmosféra hustnúceho napätia pod jednou strechou je skvelým spoločníkom k dlhým zimným večerom.

Terry Pratchett: Otec prasiatok (1996)

Britský majster humornej fantasy Terry Pratchett je zodpovedný za vytvorenie obsiahleho knižného cyklu o magickom svete Zemeplochy. Otec prasiatok je v poradí 20. knihou cyklu a jeho zápletka sa točí okolo zmiznutia Santa Clausa práve na Štedrý deň. Na jeho miesto tak nastúpi sám Smrť, ktorý však namiesto sobov zapriahne do svojho koča prasatá, čím sa z neho stáva Otec prasiatok. Vianoce môžu byť poriadne divoké a zamotané aj v bežných podmienkach. V meste Ankh-Morpork plnom kúziel, nadprirodzených bytostí a nájomných vrahov sa však skomplikujú ešte mnohonásobne viac.

Mary a Carol Higgins Clark: Vianočný zlodej (2004)

Známa autorka kriminálnej literatúry Mary Higgins Clark zviedla na tieto chodníčky aj svoju dcéru Carol a spoločne napísali niekoľko kníh, pričom dej viacerých z nich sa deje počas Vianoc. Za najlepšiu z nich je považovaný Vianočný zlodej, v ktorom je jeden z ihličnanov z Vermontu poslaný do New Yorku, aby sa stal vianočným stromčekom Rockeffelerovho centra. Práve v tomto strome si však zlodej Packy Noonan kedysi odložil ukradnuté diamanty a chce ich tak získať späť, v čom sa mu bude snažiť zabrániť detektívka Regan Reilly. Vianočný zlodej je policajnou historkou, ktorá prinesie napätie aj pobavenie.

Jostein Gaarder: Vianočné mystérium (2002)

Nórsky prozaik Jostein Gaarder položil na papier viaceré unikátne diela, vrátane filozofického románu Sofiin svet. Vianočné mystérium je príbehom malého Joakima, ktorý koncom novembra dostane adventný kalendár. Jeho obsahom však nie je čokoláda, ale papieriky, ktoré postupne rozprávajú o stratenom dievčatku menom Elisabet. Spolu s ňou sa tak Joakim vydáva na cestu nielen priestorom po Európe a ešte ďalej, ale aj časom, až do biblického Betlehemu. Vianočné mystérium je vskutku nezvyčajnou knihou, ktorá vás zahreje pri srdci a po ktorej prečítaní už na adventný čas nikdy nebudete nazerať rovnako.

John Grisham: Také nezvyčajné Vianoce (2001)

Ako napovedá samotný názov, táto kniha nie je bežným popisom prežitia Vianoc. Práve naopak, jej protagonisti, manželia Luther a Nora sa tento rok rozhodnú Vianoce nesláviť potom, čo ich jediná dcéra nemôže prísť počas sviatkov domov na návštevu. To povedie k rozličným prekvapeniam a nečakaným následkom. Grishamova kniha býva považovaná za akúsi rozprávku pre dospelých a satiricky komentuje chaos, na ktorý sa moderné poňatie Vianoc pre mnohých ľudí mení.

O. Henry: Dary troch kráľov (1905)

Americký spisovateľ William Sydney Porter písal pod pseudonymom O. Henry a vďaka svojim poviedkam bol často považovaný za americkú obdobu Guya de Maupassanta. Jednou z jeho najznámejších poviedok sú Dary troch kráľov, kde sa dej točí okolo novomanželov, ktorí si chcú vzájomne zaobstarať vianočné darčeky, hoci trpia núdzou. Ani jeden z nich o úmysloch toho druhého netuší a obaja pre darček obetujú svoje najhodnotnejšie majetky, čo ich povedie k nečakanému záveru a otázke, čo je napokon na Vianociach to najdôležitejšie.

Dylan Thomas: Vianoce jedného chlapca z Walesu (1955)

Táto práca welšského básnika Dylana Thomasa pôvodne vznikla ako súčasť rozhlasovej tvorby a knižne bola vydaná až neskôr. Vianoce jedného chlapca z Walesu sa nostalgicky vracajú do čias autorovho detstva a spomienok na malé mestečko plné poštárov, mačiek a chlapcov tešiacich sa zo snehovej nádielky. Podmanivá poviedka zapríčiní, že na svoje detské Vianoce si pri jej čítaní rád zaspomína nejeden čitateľ.

Truman Capote: Vianočná spomienka (1956)

Určite ste už počuli o slávnych Capotových dielach Raňajky u Tiffanyho a Chladnokrvne. Menej známa je jeho poviedka Vianočná spomienka, ktorá je z veľkej časti autobiografická a popisuje blízky vzťah medzi mladým chlapcom a staršou ženou, jeho vzdialenou príbuznou. Je príbehom lásky, nevinnosti aj zla, pričom všetky tieto prvky sa najviac prejavujú práve počas rodinných stretnutí cez vianočné sviatky.

Zdroje

eraseunavezqueseera.com

quelibroleo.com

familius.com

iberlibro.com

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.