Nemecké dievča neplače: Šokujúci, trpký a dojemný príbeh o obetiach nacistickej ideológie

Nemecké dievča neplače je pútavý príbeh, ktorý nechá čitateľa v očakávaní až do konca. Autorka namiešala správnu dávku napätia, smútku i trpkej radosti, vďaka čomu vznikol napínavý príbeh o láske a smutných osudoch ľudí, ktorým do života vstúpila vojna.

Dej sa začína v Mníchove v roku 1988 predstavením Markusa a Emmy, zaľúbeného páru, ktorý pracuje pre tajnú organizáciu odhaľujúcu vojnové zločiny. Pri práci náhodou narazia na dôležitú stopu, ale čím viac odkrývajú jednotlivé tajomstvá, tým sa situácia stáva nebezpečnejšou. Postupne odhaľujú záznamy z nacistického projektu Lebensborn, ktorého cieľom bolo zvýšiť počet árijských detí nielen árijskými deťmi z mimomanželských zväzkov, ale aj unášaním a ,,ponemčovaním“ detí z okupovaných krajín, ktoré spĺňali rasové ,,štandardy“.

Kniha sa delí na dve časti – ,,Vtáčatko a biele ruže“ a ,,Dieťa“. Po prečítaní prvej sa zdá, že druhá časť je úplne odlišným príbehom, ale postupne na seba začnú nadväzovať. Prvú časť tvorí pátranie Markusa a Emmy a zároveň zápisky z denníka českého dievčatka, ktoré bolo unesené nacistami, prevychované  a umiestnené do nemeckej rodiny.

,,Zopakovala som svoje nové meno a potom znovu. Keď ma poslala preč, zazdalo sa mi, že mám nohy z huspeniny. Nerozumela som, čo je na mojom mene zlé. Prečo ma museli premenovať? Čo nedobré som urobila, že mi zobrali meno?“

V druhej časti sa zoznámime so Slovenkou Luciou, jej najlepšou kamarátkou Norou a priateľkou z Nemecka Liesel. Luciin pokojný život naruší nečakané rodinné tajomstvo, ktoré odhalí omnoho viac ako si dokázala predstaviť. Začína sa cesta do nebezpečných vôd minulosti, ktoré mali pochovať celé životy, priateľstvá, ľudskú identitu aj všetky vyplakané slzy.

Počas čítania sa vynárajú ďalšie a ďalšie tajomstvá, ktoré dráždia čitateľovu zvedavosť a nútia ho čítať ďalej. Príbeh Nemecké dievča neplače patrí ku knihám, ktoré doslova zhltnete na jeden raz. Napomáha tomu prelínanie dejov a tiež krátky rozsah kapitol, vďaka čomu sa kniha ľahko a plynule číta. Aj napriek tomu, že kapitoly sú písané z pohľadu viacerých postáv, nehrozí, že by sa čitateľ v deji zamotal. Záver prináša nečakané odhalenia a dej v posledných kapitolách  graduje.

Okrem zážitku z dobrého príbehu ponúka kniha aj pohľad do histórie nacistického Nemecka. Jej súčasťou je aj doslov, v ktorom autorka podrobnejšie vysvetľuje historické pozadie organizácie Die Weiße Rose (Biela ruža) a nacistického programu Lebensborn. Za pozitívne a veľmi profesionálne považujem aj to, že autorka uviedla zdroje, z ktorých čerpala informácie.

Kniha Nemecké dievča neplače rozpráva šokujúci, trpký a dojemný príbeh podaný veľmi ľudským spôsobom. Autorka ukazuje hrôzy vojny inak ako ich poznáme z hodín dejepisu. Rozpráva o obyčajných ľuďoch a ich životoch, ktoré sa im rozbili na márne kúsky tak, ako by sa to mohlo stať komukoľvek z nás.

Autor: Michaela Ella Hajduková

Vydavateľstvo: Motýľ

Rok vydania: 2016

Počet strán: 224

Michaela Ella Hajduková nám poskytla rozhovor, v ktorom hovorí aj o projekte Lebensborn. Ak vás téma zaujala, rozhovor si môžete prečítať tu.

V prípade, ak vás recenzia zaujala, knihu Nemecké dievča neplače si môžete kúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.