Píšem skvelý článok: 10. Kde hľadať nápady na ďalšie články

Tento článok je súčasťou série Píšem skvelý článok.

Kde hľadať nápady na články

Originálne nápady na články len ťažko nájdete doma medzi štyrmi stenami. Vašimi najlepšími zdrojmi sa môžu stať iní ľudia. Neseďte doma a vyrazte do spoločnosti, pokojne aj mimo vašu sociálnu a hodnotovú bublinu. Staňte sa aktívnym poslucháčom a pozorne počúvajte, čo zaujíma iných ľudí, aké problémy riešia, čo im vadí alebo z čoho sa tešia.

Buďte otvorení iným názorom a myšlienkam nielen v medziľudskej komunikácii. Celoživotné vzdelávanie a práca na sebe po psychickej, fyzickej či emocionálnej stránke sú tiež skvelým spôsobom ako nachádzať neustále nové nápady na články.

Veľa inšpirácií môžete získať aj zo sledovania trendov, ktoré sú aktuálne populárne. Nech vás neodrádza, že o nik píše každý. Ak k nim máte naozaj čo povedať, pokojne sa vyjadrite. Ak však chcete len kopírovať a opakovať to, čo už napísali iní, radšej to pustite z hlavy. 

Buďte vždy pripravení

Nápad na článok môže prísť vtedy, keď to najmenej očakávate. Hneď, ako vás niečo napadne, čo najrýchlejšie si to zapíšte na papier, do mobilu alebo hocikam inam. Stačí hlavná myšlienka a nejaké záchytné body, čoho sa bude článok písať. Nespoliehajte sa na to, že myšlienky udržíte v hlave dovtedy, kým si opäť nesadnete ku klávesnici. Hoci si zapamätáte nápad, môžete sa pristihnúť pri tom, že vlastne ani nebude vedieť, čo ste článkom chceli vyjadriť alebo aké informácie mal obsahovať.

Píšte na striedačku

Pre vás aj pre vašich čitateľov bude zaujímavejšie, ak budete pridávať rôzne typy textov. Okrem klasických článkov môžete písať recenzie, rozhovory, reportáže z rôznych podujatí a pod.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.