Píšem skvelý článok: 9. Tajomstvo pravidelného publikovania

Tento článok je súčasťou série Píšem skvelý článok.

Robiť niečo pravidelne je ťažšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Hlavne ak nechcete, aby pri pravidelnom publikovaní článkov neklesala ich kvalita. Aj tu však existuje niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť.

Redakčný kalendár

Najlepším spôsobom organizácie nápadov je tvorba redakčného kalendára. Nie je to nič zložité, ide len o organizáciu práce v nejakom tabuľkovom procesore, akým je napríklad Excel. Najdôležitejšími údajmi sú téma článku, termín spracovania a publikovania. Do kalendára môžete zahrnúť aj typ článku, kľúčové slová, či dokonca výsledky publikovania, napr. množstvo návštevníkov alebo počet zdieľaní na sociálnych sieťach.

Ako často publikovať

Články publikujte tak často, ako vám to vyhovuje a ako vám to čas a povinnosti dovolia. Malo by to byť v pravidelných intervaloch, aby sa čitatelia na vás mohli spoľahnúť a pravidelne sa na váš blog vracať, pretože vedia, že napríklad vždy v utorok zverejníte nový článok. Jediné, na čo si treba dať pozor je, aby kvantita neznížila kvalitu.

Ako dodržiavať pravidelnosť

Je ťažké napísať článok naraz, či dokonca v jeden deň. Ak máte dostatok času, naplánujte si písanie článku na niekoľko dní. Napríklad v prvý deň si vyberiete tému a vyhľadáte k nej informácie. Na ďalší deň si načrtnete osnovu článku a spíšete hlavné myšlienky pre jednotlivé odseky. Na tretí deň napíšete perex atď. Je to omnoho ľahšie a jednoduchšie a aj práca na článkoch vás bude viac baviť. Ja mávam súčasne rozrobených aj niekoľko článkov a každý deň trochu popracujem na dvoch až troch z nich.

Posledný článok zo série poradí, kde hľadať nápady na ďalšie články.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.