Píšem skvelý článok: 7. Dajte si pozor na chyby

Tento článok je súčasťou série Píšem skvelý článok.

V prvom rade si uvedomte, že vaším cieľom nie je napísať článok bez chyby, ale napísať článok s nejakou výpovednou hodnotou. Samozrejme, chýb by malo byť minimum a najlepšie žiadne, ale všetci sme ľudia a občas sa pomýlime. Netreba sa z toho príliš stresovať.

Nechajte text odležať

Najviac chýb si všimnete, keď sa k článku vrátite po niekoľkých dňoch. Je to najúčinnejšia metóda, ako vychytať čo najviac preklepov, zlej štylistiky a celkového usporiadania textu.

Gramatická kontrola

Ak sa obávate preklepov, nespisovných výrazov a gramatických chýb, píšte texty v textovom editore s kontrolou pravopisu. Vo Worde ju nájdete v záložke Revízia/Jazyk/Nadstaviť jazyk korektúry/Slovenčina.

Štylistická kontrola

Nesprávny slovosled a krkolomné vetné konštrukcie si najľahšie všimnete, keď si článok prečítate nahlas. Môže vám ho prečítať aj textový editor. Znie trochu roboticky, ale nie natoľko, aby vám to nepomohlo. Vo Worde ho nájdete v záložke Revízia/Čítať nahlas.

Čím viac očí, tým lepšie

Požiadajte iného človeka, aby si článok prečítal. Nielenže vás upozorní na chyby, ktoré ste prehliadli, ale dá vám aj spätnú väzbu. Ak chcete, aby bol článok naozaj perfektný, zaplaťte si korektúru od profesionála.

Ďalší článok sa bude venovať tomu, ako získať čitateľov.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.