Terry Deary, otec hrôzostrašnej histórie

Už dávno vieme, že nasilu memorovať dáta a mená nie je práve ten najvhodnejší spôsob ako sa niečo naučiť. Hlavne pri mladších deťoch je ideálne zvoliť techniku „učenie hrou“, pri ktorej sa učia, ale súčasne aj trávia čas príjemnou a zábavnou formou. Podobný koncept využíva vo svojich dielach britský spisovateľ Terry Deary, autor aj u nás populárnej knižnej série „Hrôzostrašná história“.

Ako sa Terry Deary dostal k písaniu hrôzostrašnej histórie

Britský spisovateľ Terry Deary (1946) pochádza zo Sunderlandu v grófstve Durham a v blízkosti svojho rodiska žije aj dnes. Vyrastal v chudobe a v škole ho často šikanovali. Nielen preto mal vždy na školu skeptický názor, považujúc ju za stratu času, kde sa nedá naučiť nič praktické pre život. Terry odmalička rád písal, avšak v jeho školských časoch si nerobil veľké nádeje na prosperujúcu spisovateľskú kariéru, a preto sa dal radšej na herectvo. Ako súčasť divadelnej spoločnosti začal na welšskom vidieku zbierať príbehy, ktoré využíval pri písaní divadelných hier. Na základe jednej z nich napísal aj krátku historku pre deti, ktorú neskôr poslal do viacerých vydavateľstiev. Dvadsaťtri z nich ju odmietlo, ďalšie však knižku vydalo a tak sa začali časy Terryho Deary ako spisovateľa.

V nasledujúcich rokoch napísal cez 50 detských kníh, až kým mu raz jeho editor nepodsunul myšlienku, z ktorej sa neskôr zrodila Hrôzostrašná história. Pôvodne o histórii Terry písať veľmi nechcel, keďže sa v nej príliš neorientoval. Neskôr si však uvedomil, že mnohé fakty sú skutočne zaujímavé a začal ich spájať s vtipmi. Bývalý herec a učiteľ dramatických umení tak v roku 1993 napísal svoj historický debut pod menom Strašní Tudorovci a neskôr sa k nemu pridali desiatky ďalších knižiek preložených do viacerých svetových jazykov a predávajúcich sa vo viac než 40 krajinách sveta. Na základe série vznikla v britskej televízii BBC aj populárna šou pre deti.

V slovenčine vyšlo od Terryho Dearyho niekoľko desiatok diel pod hlavičkou vydavateľstva Slovart, pričom medzi najobľúbenejšie z nich patria tituly Dvadsiate storočieStrašní Rimania a Perfektní Gréci. Niektoré diely, ktoré nevyšli v slovenskom preklade sú dostupné aj v českom jazyku, kde bolo za vydávanie série Děsivé Dějiny v minulých rokoch zodpovedné vydavateľstvo Egmont ČR.

Postoj autora k jeho dielu a spoločnosti

Sám Terry nepovažuje svoje diela za historické knihy, ale skôr ich označuje ako príbehy o ľuďoch, ktorí sa v minulosti ocitli v dramatických situáciách a on ich zážitky okorenil o pár vtipov. Zaujímavosťou je, že raz ho pozval na stretnutie niekdajší britský premiér Tony Blair, spisovateľ mu však ani len neodpovedal, keďže rád tvrdí, že jediný politik, ktorý kedy vstúpil do parlamentu s čestnými úmyslami bol Guy Fawkes, keď sa v roku 1605 snažil vyhodiť parlament do vzduchu.

Odmietol tiež pozvania na stretnutie s kráľovnou Alžbetou II., poctu niesť na jednom úseku neďaleko jeho domova v grófstve Durham olympijskú pochodeň pred Olympijskými hrami v Londýne v lete 2012 si už ale ujsť nenechal. Na tento čin bol nominovaný potom, čo sa mu počas dvoch behov podarilo vyzbierať peniaze na detskú charitatívnu organizáciu.

Nie všetci s Dearyho technikami súhlasia a niektorí ho označujú za človeka, ktorý vkladá malým a nevinným deťom do hláv nebezpečné myšlienky alebo im rozpráva veci, o ktorých by sa mali dozvedieť až vo vyššom veku, napríklad o holokauste. Jeho viaceré názory sú kontroverzné, napríklad keď britskú hrdinku Boadiceu bojujúcu proti dobyvateľským Rimanom prirovnal k vodcom Talibanu bojujúcim v Afganistane proti votrelcom z USA.

V súčasnosti spolupracuje s armádou asistentov, ako ich sám označuje, ktorá ho zásobuje množstvom humorných faktov, historiek a anektod. Z toho všetkého si Terry Deary vyberá, čo ho zaujme a na základe toho vzniká literárne dielo. Mnohé fakty, ktoré knihy prinášajú sú pritom veľmi málo všeobecne známe, ako napríklad, že žalúdok Williama Dobyvateľa počas jeho pohrebu doslova vybuchol. Viacerých ľudí tak spisovateľ priviedol k záujmu o históriu alebo aj k samotnému čítaniu.

V posledných rokoch začal pracovať na sérii Nebezpečné dni, ktorá je vlastne dospeláckou verziou Hrôzostrašnej histórie a popri písaní zostáva verný aj televíznym a divadelným projektom. Okrem činností spojených s písaním Terry Deary obľubuje aj futbal, je verným fanúšikom mužstva Sunderland Association Football Club a venuje sa aj svojej rodine pozostávajúcej z manželky Jenny, dcéry Sary a vnúčat.

Zdroje

www.theguardian.com

www.telegraph.co.uk

www.terry-deary.com

 

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.