Čitateľský mesačník: Moje letné čítanie

Čítam menej, ako by som chcela. Knihy kupujem každý mesiac, ale väčšinou neprečítam ani polovicu z nich. Najčastejšou výhovorkou je nedostatok času, ale v skutočnosti som len lenivá. Výsledkom sú police zapratané knihami, na ktoré sadá prach. Nastal čas pretriediť knižnicu a konečne prečítať všetko, čo som chcela. Predstavujem moje letné čítanie:

Kníhkupec z Kábulu
Asne Seierstad

Túto knižku som dostala na narodeniny s prísľubom, že je úplne úžasná. Ide o reportážny román z edície Prekliati reportéri – Blízky východ od vydavateľstva Absynt. Autorka Asne Seierstad pracuje ako novinárka na voľnej nohe a je celosvetovo známa vďaka reportážam z vojnových zón (Kábul, Bagdad, Groznyj), za ktoré získala významné novinárske ocenenia.

Ústredným hrdinom knihy je Sultán Chán, majiteľ kábulského kníhkupectva, ktoré prežilo vládu komunistov aj Talibanu. Autorka prežila s jeho rodinou štyri mesiace, pričom ho spoznala nielen ako zanieteného milovníka umenia, ale aj ako patriarchálne založeného despotu.

Recenzia – Kníhkupec z Kábulu: Tragédia jednej afganskej rodiny

Silo
Hugh Howey

Zdá sa mi, že túto knihu mám doma od nepamäti. Stále som ju len obchádzala, ale konečne som sa ju odhodlala prečítať. Ide o postapokalyptický sci-fi triler. Zem je neobývateľná a posledným útočiskom ľudí sa stalo vyše stopädesiatposchodové podzemné silo. Život v ňom je prísne regulovaný a jediným spojivom s vonkajším svetom sú veľké obrazovky. Snívať a rozprávať o povrchu je zakázané, ale trestom je paradoxne vyhostenie zo sila. Odsúdenci vedia, že ich na povrchu čaká rýchla smrť, ale žiaden z nich neodmietne vyčistiť vonkajšie kamery. Dôvod, prečo to urobia je veľkou záhadou.

Recenzia – Napínavý román Silo pokrivkáva na postavách

Miluj svoje telo – Zákonitosti hladu, trénovaná sila a ďalšie spôsoby, ako milovať svoje úžasné telo
Cameron Diaz a Sandra Bark

Americká herečka Cameron Diaz napísala v spolupráci so Sandrou Bark knihu, ktorá sa zaoberá tými najlepšími spôsobmi, ako sa starať o vlastné telo. Túto príručku o zdraví a životnom štýle som objavila v čitateľskom kútiku v lobby bare jedného tatranského hotela. Prečítala som z nej len zopár strán, ale veľmi sa mi páčila a rozhodla som sa, že si ju hneď po návrate z dovolenky kúpim.

Recenzia – Miluj svoje telo: Naučte sa žiť v harmónii sama so sebou

Medvěd – Příběh svrženého krále
Michel Pastoureau

Lev nie je kráľom zvierat odjakživa. V dávnych časoch sedel na tróne medveď, ktorý bol považovaný za predchodcu človeka. Kniha sleduje kult medveďa od jeho počiatkov, cez najväčšiu slávu a úpadok až po modernú dobu. Pre kúpu tejto knižky som sa rozhodla po prečítaní článku na Historywebe.

Recenzia – Sláva a pád prvého kráľa zvierat

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.