Spiace krásavice: Ako by vyzeral svet, keby z neho zmizli všetky ženy?

Vo svete vypukne nezvyčajná choroba, ktorá postihuje len ženy a dievčatá. Ak zaspia, telo sa im začne zahaľovať do zvláštneho bieleho rubáša. Pokusy o jeho strhnutie a zobudenie spáčok sa končia tragicky. Ženy sa boja zaspať a svet sa prepadá do chaosu.

Za spracovanie námetu je zodpovedný Stephen King, ktorý román napísal spolu so synom Owenom. Owen zatiaľ nedosiahol majstrovstvo svojho otca a na niektorých pasážach je to celkom cítiť. Hoci by si niektoré časti zaslúžili lepšie spracovanie, príbeh je veľmi zaujímavý a zvedavosť, ako to celé skončí vás láka čítať ďalej.

Román pozostáva zo spleti rôznych dejových línií, čo je spôsob písania, aký sa mi páči najviac. Vďaka tomu môžete sledovať príbehy jednotlivých postáv, ktoré sa stretávajú, prelínajú a navzájom ovplyvňujú. Dej si užijete z rôznych pohľadov, pretože každý charakter reaguje a vníma situáciu trochu inak.

Jednou z hlavných postáv je šerifka Lila Norcrossová, ktorá sa snaží mestečko Dooling udržať pod kontrolou napriek narastajúcej panike a samozrejme pritom nezaspať. Jej manžel psychiater Clinton Norcross sa zas vplyvom okolností dostal do riadenia ženskej väznice. V porovnaní s množstvom rozmanitých a zaujímavých vedľajších postáv pôsobia obaja trochu nudne. Najmä ich manželská kríza mi viac liezla na nervy, než ma bavila.

Za pozornosť určite stoja príbehy väzenkýň a opisovanie ich životných rozhodnutí, ktoré ich doviedli za mreže. Čo sa týka narastajúcej paniky, preplnených nemocníc, výtržností a rabovania obchodov, táto časť je veľmi dobre spracovaná. Páčil sa mi aj realistický opis šírenia dezinformácií na internete, ktoré viedli k mnohým zbytočným úmrtiam. Čerešničkou príbehu je obliehanie a nakoniec akčný boj o ženskú väznicu.

Román má aj hlbšiu rovinu a poukazuje na nerovné postavenie žien a mužov spoločnosti, sexizmus, mizogýniu a násilie voči ženám.

,,Skutočne? Z koho sa skladajú motorkárske gangy? Z mužov. Kto tvorí gangy, ktoré premenili celé štvrte v Chicagu  a v Detroite na strelnice pod holým nebom? Chlapci. Kto sú tí pri moci, ktorí začínajú vojny, a kto s výnimkou malého množstva pilotiek vrtuľníkov a podobne v tých vojnách bojuje? Muži. A ozaj, kto vo vojnách najviac trpí? Väčšinou ženy a deti.“

 ,,Hej, a kto vrtí riťou, kto chlapov hucká?“ vykríkol Don Peters. Mal červenú tvár. Na krku mu navreli žily. ,,Kto ťahá za nitky, doboha, vy mudrlant?“

Knihe najviac škodí množstvo vaty a niektoré dejové linky, ktoré sú úplne zbytočné. Menší chaos vládne aj v postavách, hoci sa na začiatku nachádza ich zoznam. Niekedy je ťažké sa v nich vyznať. Spiace krásavice však nie sú zlou knihou, práve naopak. Určite stoja za prečítanie, len by mohli byť o trochu kratšie.

Autori: Stephen King, Owen King

Originálny názov: Sleeping Beauties

Vydavateľstvo: Ikar

Rok vydania: 2018

Počet strán: 712

Ak vás článok zaujal, knihu Spiace krásavice si môžete kúpiť v Martinuse.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.