Ako si čítanie kníh užiť ešte viac? Vytvorte si čitateľský kútik!

Čítame nielen preto, že máme radi príbehy. Knihy nám pomáhajú zabudnúť na problémy a preniesť sa do iného sveta. Ponorenie sa do príbehu nám dáva možnosť mentálneho úniku od bežného dňa. Hoci si to nemusíme uvedomovať, čítanie nás upokojuje a pomáha pri duševnej rovnováhe. Ak prečítate každý deň aspoň zopár stránok, stane sa z toho príjemná rutina, akýsi záchytný bod, o ktorý sa môžete oprieť aj počas náročných a menej úspešných dní. Ako túto aktivitu ešte viac posilniť? Vyhraďte si miesto na čítanie!

Miesto na relax a oddych

Vytvorenie čitateľského kútika znamená vznik príjemného a nerušeného miesta, kam sa môžete každý deň na chvíľu uchýliť. Už pri pohľade naň sa ľudská myseľ navnadí na relax. Povedzme si pravdu, sústrediť sa na čítanie je počas niektorých dní ťažké. V mysli nás prenasledujú povinnosti a úlohy, ktoré sme ešte nestihli dokončiť. Čitateľský kútik môže byť v tomto nápomocný, lebo jeho vytvorením vznikne známy a bezpečný priestor, kde môžete ľahšie ,,vypnúť“.

Väčšina z nás nemá toľko priestoru, aby tomuto účelu vyhradila celú miestnosť. Samostatnú knižnicu, pracovňu alebo zimnú záhradu má dnes málokto, ale aj v malých bytoch sa dá nájsť kúsok miesta, ktorý sa dá za týmto účelom využiť.  Mal by to byť priestor mimo ruchu domácnosti. Je problematické sústrediť sa na čítanie, keď okolo vás niekto sústavne chodí. Dôležitý je aj dostatok denného svetla, najlepšie miesto je pri okne. Sychravé počasie alebo dážď bubnujúci na okno, kým si čítate zabalený v deke, dodáva tejto aktivite tú správnu atmosféru. Počas letných dní môžete čitateľský kútik presunúť aj na terasu či balkón.

Pohodlie na prvom mieste

Najdôležitejším prvkom čitateľského kútika je miesto, kam sa usadíte. Kreslo na sedenie by malo byť pohodlné a dostatočne veľké, aby ste sa v ňom mohli usadiť na viacero spôsobov. Ak totiž plánujete čítať niekoľko hodín, je ťažké obsedieť v jednej polohe a nie je to dobré ani pre vaše zdravie. Klasické kreslo môžete nahradiť aj relaxačným alebo závesným. Nostalgickú atmosféru navodí hojdacie kreslo a ak hľadáte maximálne pohodlie, dobrou voľbou je vak na sedenie.

Aby ste si pri čítaní naozaj oddýchli, musíte myslieť aj na vaše oči. Na čítanie vo večerných hodinách je najlepšia stojaca nastaviteľná lampa, s ktorou si svetlo nastavíte ako vám to najviac vyhovuje. Aby ste si nenamáhali znak, usaďte sa tak, aby na knihu nedopadal tieň. Svetlo by malo byť teplé, nie studené.

Dekorácie nesmú chýbať

K čítaniu neodmysliteľne patrí aj šálka čaju, kávy alebo horúcej čokolády v zime a osviežujúci nápoj počas horúcich dní. Na odloženie pohárov, šálok a rôznych maškŕt poslúži malý stolík alebo nízka polica. Čitateľský kútik môžete spríjemniť aj vonnou sviečkou alebo kyticou kvetov vo váze. O pohodlie sa zas postará mäkký vankúš alebo deka. Na stenu môžete zavesiť obrazy, plagáty alebo grafiky s tematikou obľúbených kníh. Čo sa týka farieb a dizajnu, je vhodné tento priestor vizuálne odlíšiť od zvyšku miestnosti.

Čitateľský kútik je možné vyskladať z vecí, ktoré už máte doma, alebo sa môžete potešiť kúpou niečoho nového. Množstvo inšpirácií nájdete aj v internetom vyhľadávači nábytku a dekorácií www.favi.sk.

Prečítajte si aj ďalšie články:

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.