Píšem poviedku: 7. Ako vytvoriť sympatické a zaujímavé postavy?

Tento článok je súčasťou série Píšem poviedku. Kompletný zoznam článkov nájdete tu.

Na začiatok si treba ujasniť, že v poviedke je dej dôležitejší ako postavy. Dôvodom je obmedzený rozsah, kde nie je veľký priestor na psychický rozvoj postáv. Postavy v poviedke sa nikdy nevyvíjajú, do deja vstupujú už charakterovo a hodnotovo sformované. Nemenia sa a ich osobnosť je na konci taká istá ako na začiatku.

Pozor na počty

Čím je poviedka kratšia, tým menej postáv by v nej malo vystupovať. Ideál je 1 až 3. Čím viac postáv použijete, tým bude pre čitateľa ťažšie zorientovať sa v deji. Predstavte si, že prídete na večierok a strávite tam štyri hodiny. Poznáte len hostiteľa, ktorý vás predstaví desiatim ľuďom a o každom povie niečo stručné. Koľko mien si zapamätáte? A s koľkými z nich budete počas večera viesť hlbší rozhovor?

Svet nie je čierno-biely

Postavy by nemali byť len dobré alebo len zlé, pretože ani v skutočnom svete nestretávate len nepoškrtených dobrákov a zákerných darebákov. Každý má pozitívne aj negatívne vlastnosti. Takisto netreba zabúdať na to, že čo je morálne pre jedného, môže byť amorálne pre druhého. Nie všetky zaujímavé postavy musia byť dobré. Najlepšie spracovanou postavou  v poviedke môže byť pokojne aj sériový vrah.

Postavy, na ktorých záleží

Najdôležitejšie pri postavách je, aby v ľuďoch vyvolali nejakú emóciu. Nezáleží na tom, či je to radosť, ľútosť alebo nenávisť. Ak žiadnu reakciu nevyvolajú, znamená to, že sú nudné a v tom prípade nikomu nezáleží na tom, čo sa s nimi stane.

Tu a teraz

O postavách prezraďte len to, čo má súvis s dejom v poviedky. Ak to nie je podstatné, neriešte zanedbateľné udalosti, ani vzťahy s postavami, ktoré v poviedke nevystupujú. Koho napríklad zaujíma, že hrdina má za sebou ťažký rozvod, ak to nie je dôležité pre príbeh. Nechajte svoje postavy žiť v čase, kedy sa odohráva poviedka. Nedovoľte im vŕtať sa v minulosti ani fantazírovať o budúcnosti.

Logika postáv

Môžu sa postavy správať nelogicky? Jasné, že môžu, ale čitateľ musí vedieť prečo. Mnoho ľudí sa rozhoduje impulzívne na základe emócií a niektorí si nevedia zachovať chladnú hlavu ani v stresových situáciách. Treba si však dať pozor, aby sa postavy nestali len tupými figúrkami bez pudu sebazáchovy.

V ďalšom článku si prezradíme tajomstvo skvelého úvodu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.