Čerti, bosorky a iné strašidlá mátali v minulosti, ale zaujmú aj dnes

Aké strašidlá mátali Slovákov? Ktorá bytosť kradla ľudské deti a zamieňala ich za svoje? Prečo bol had v dome prínosom a ako vyzerala Smrť?  Nazrite do tradičného slovenského ľudového rozprávania a spoznajte príbehy, ktoré si ľudia rozprávali počas pochmúrnych večerov.

Kniha Čerti, bosorky a iné strašidlá je výsledkom práce etnologičky Kataríny Nádaskej a profesora Jána Micháleka. Nájdete v nej charakteristiky slovenských poverových bytostí doplnené ľudovými príbehmi z celého Slovenska. Vďaka jedinečným, neopozeraných ilustráciám, o ktoré sa postaral Svetozár Košický, kniha doslova dýcha rozprávkovou atmosférou a pozýva do temného sveta tajomna a mystiky.

Je rozdelená na kapitoly, z ktorých sa každá venuje určitému okruhu magických bytostí, napr. Démoni času alebo Démoni lesov, hôr, skál a priepastí. Prečítať si môžete o všeobecne známych stvoreniach, akými sú vodník či čert, ale aj o tých menej známych, ku ktorým patria revenant, mora, grgalica, zmok a ďalšie.

Čerti, bosorky a iné strašidlá sú knihou, ktorej sa podarilo vdýchnuť dušu. Zaujme mladých i starých, jednoducho každého, kto dokáže oceniť fantáziu a úsmevné i strašidelné príbehy našich predkov. Určite sa stane skvostom každej rodinnej knižnice.

Zopár zaujímavostí si môžete prečítať aj v článkoch:

Autori: Katarína Nádaská, Ján Michálek

Ilustrácie: Svetozár Košický

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

Rok vydania: 2015

Počet strán: 208

Ak vás kniha Čerti, bosorky a iné strašidlá zaujala, zakúpiť si ju môžete tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.